Továbbképzés és bemutató kezdődött elsősorban nem hivatásos magyarországi és határon túli magyar tűzoltók elméleti, valamint gyakorlati ismereteinek bővítésére szombaton Balatonföldváron.
Dobson Tibor, a szervező Magyar Tűzoltó Szövetség (MTSZ) elnöke a kétnapos esemény megnyitóján azt mondta: szeretnék, ha a szakmai hétvége résztvevői olyan tudásra, tapasztalatra tennének szert, amivel hatékonyabban tudnak részt venni tüzek oltásában.
Magyarországról, valamint a Felvidékről, Kárpátaljáról, Erdélyből és a Vajdaságból mintegy ötszáz tűzoltószervezet ezer képviselője érkezett a Balaton partjára, hogy kiállítók, gyártók, forgalmazók révén megismerhesse az elérhető legmodernebb tűzoltótechnikát, műszaki mentési megoldásokat - tette hozzá.
A tűzoltó dandártábornok hangsúlyozta: a külhoni szervezetek meghívása az eggyüvé tartozás erősítése mellett azért fontos, mert közülük több olyan helyen működik, ahol még nem elég fejlett a tűzoltás és a műszaki mentés, így az általunk nyújtott segítség hasznos számukra.
Azzal, hogy egy-egy terület biztonsága nő, legyen az Kárpátalja, Székelyföld, Vajdaság, vagy a Felvidék, ezzel az adott ország biztonsága is nő - fogalmazott.
Dobson Tibor a nem hivatásos tűzoltószervezetek jelentőségéről szólva elmondta, hogy Magyarországon mintegy ezer tűzoltóegyesület van, amelyből hétszáznak van lehetősége részt venni tűzoltási és műszaki mentési feladatok megoldásában. "A nem hivatásos tűzoltók munkájukkal a lakosság mintegy harmadának nyújtanak védelmet" - jelentette ki.
Wéber Antal Somogy megyei katasztrófavédelmi igazgató úgy vélte, Magyarországon jó a nem hivatásos tűzoltók képzettsége, eszközeik megfelelnek a kor követelményeinek.
A kormány komoly pályázati lehetőségeket biztosít e berendezések korszerűsítésére, az új eszközök használatának elsajátítására képzések, vizsgák szolgálnak.
Jamrik Péter, a Balaton Fejlesztési Tanács közbiztonsági testületének elnöke arról szólt, hogy a balatoni régióban igen erős együttműködés van a közbiztonságért és vízbiztonságért működő szervezetek között.
A rendőrség, a katasztrófavédelem, a vízimentők, a mentőszolgálat, a meteorológiai szolgálat és az őket támogatók együttműködési programot alakítottak ki, amelynek köszönhetően kevesebb a baleset aBalatonnál - jegyezte meg.
Zsukovszky Miklós, a Kárpátaljai Református Egyház Beregi Egyházmegyéjének esperese elmondta: tiszai árvizek hatására 2005-ben alakította meg a Derceni Egyházi Önkéntes Tűzoltóságot, hogy segítsen emberek mentésében, katasztrófahelyzetek felszámolásában.
Hangsúlyozta, megítélése szerint a Magyarországról is támogatott szervezetre azért is nagy szükség van, mert az anyagi gondokkal küszködő Ukrajnában nem jut elegendő forrás az állami tűzoltóság eszközeinek fejlesztésére. Kitért rá, fontos lenne, hogy minél több nem hivatásos tűzoltóság segítse a hivatásosokat.
Az MTSZ szakmai napjainak részvevői megismerkedhetnek drónok tűzoltásban történő alkalmazásával, a légzsákok hatásával, azok hatástalanításával, gépjárművek mentéséhez használt feszítő-vágó berendezésekkel.
A programok között van füsttel telt helyiségből való mentés, vízköddel oltó tűzcsaprendszer alkalmazása, és Nagy Zoltán látássérült önkéntes tűzoltónak köszönhetően olyan gyakorlatok, amelyeken a tűzoltók a vaksötét helyeken való tájékozódást, mentést tanulhatják meg.