Csurgón ünnepelt pénteken a Somogy Megyei Közgyűlés

Szerző: dbhir.hu 2017. 01. 07. 20:39
Kategória: Hírek

Az összetartozás és a megye jövőképe is kiemelt helyen szerepelt a Megyenapon, melyet ezúttal a reformáció 500. évfordulójának tiszteletére Csurgón ünnepelt pénteken a Somogy Megyei Közgyűlés. A címer- és pecséthasználati jog adományozásának 519. évfordulójára emlékezett az ünnepi közgyűlés.

A csütörtöki zászlófelvonással kezdődött meg Somogyország legnagyobb ünnepe, majd pénteken a Csurgói Közösségi Ház adott otthont az ünnepi közgyűlésnek. A házigazda város polgármestere, Füstös János rövid köszöntője után Biró Norbert ünnepi beszédében a címer- és pecséthasználati jog adományozásával kapcsolatban kiemelte: „A somogyiak már az elmúlt évszázadokban bebizonyították, hogy összetartoznak, ha kell, összefognak szülőföldjükért. Csak a közösség védheti meg az egyént, adhat erőt a mindennapi küzdelmes életben. Összefogás nélkül, magányosan elveszett az a nép, mely sorsát önmaga akarja irányítani.

Ennek az összefogásnak köszönhetően ünnepelhetünk mi, somogyiak minden Vízkeresztkor, hiszen több mint fél évszázaddal megelőzve a többi megyét, elsőként adományozott címert és pecséthasználati jogot Somogy vármegyének 1498. január 6-án II. Ulászló.

A címer jelentésének taglalását követően megjegyezte: „Címerünk adottságaink és dicső tetteink mellett az összetartozás szimbóluma is. Azé az összetartozásé, melyre talán soha nem volt még ilyen szükség az elmúlt években. Akkor, amikor aggasztó folyamatok mennek végbe a 21. századi Európa történelmében, amikor szinte naponta hallunk erőszakról, terrorról. Olyan napokat élünk, amikor csak az összefogás segít, amikor csak úgy maradhatunk erősek és függetlenek, ha a címerünkben megjelenő összetartozás kiterjed a szívekre is.”

A megyei közgyűlés elnöke kiemelte: „Sokan úgy tartják, hogy Somogy természetes határai következtében mindenkor zárt vidék volt. A Drávától a Balatonig, illetve a Kanizsai berkektől a Tolnai-dombságig terjedő terület lehet, hogy zárt világot feltételez, de a somogyi emberek mindig is nyitottak voltak. Nyitottak voltak az újra, a változásra. Magam is fontosnak tartom, hogy a megyei önkormányzat a somogyi emberekkel és közösségekkel egyre intenzívebb kapcsolatot tartson és e Nyitott(Vár)Megyeháza program keretében remélem, hogy közel hozhatja egymáshoz a megye választott képviselőit testületét és a megye polgárait. Ez a nyitottság hozott bennünket ma Csurgóra is. Abba a városba, mely jól példázza a somogyi történelmet, a somogyiak elkötelezettségét és tenni akarását.”

A vendéglátó város méltatását követően hangsúlyozta: „A Szent László emlékév nem csak az uralkodó dicső tetteiről szól, hanem utat és példát mutat nekünk, somogyiaknak. A méltó megemlékezés mellett megmutatja azt is, hogy a felemelkedés csak áldozatos munkával jöhet el. Az elmúlt években ennek a fejlődésnek az alapjait nem öncélúan, felülről érkezett parancsokkal, hanem a somogyi emberek elképzelései alapján, a helyi adottságokat, képességeket figyelembe véve leraktuk. Mindenki elmondhatta, milyen megyében, milyen településen szeretne élni a következő években. A somogyiak tudták, hogy az utolsó lehetőségek egyikét kell megragadniuk ahhoz, hogy előrébb léphessenek. Tudták, hogy a következő uniós pénzügyi ciklustól kezdve már nem jut ennyi vissza nem térítendő forrás a fejlesztésekre. Tudták, hogy most kell olyan terveket lerakni az asztalra, melyek fellendülést hozhatnak a hátrányos térségek számára is.”

A jövőbeli területfejlesztési feladatok végrehajtásával kapcsolatban elmondta: „A somogyi emberek jövőbe vetett hite és példaértékű összefogása arra kötelezi a megyei közgyűlést, hogy folytassuk a megkezdett munkát. Arra kötelez bennünket, hogy ne térjünk le az itt élők által kijelölt útról. A múltunkat és értékeinket tisztelve, a sok kihívást és nehéz feladatot vállalva, emberséggel, hűséggel és összefogással formáljuk Somogyországot virágzó megyévé, egy olyan otthonná, ahol jó élni, ahol szeretünk élni!

A nap díszvendége, Steinbach József, a Dunántúli Református Egyházkerület püspöke köszöntőjében kitért a reformáció 500. évfordulójára és kiemelte: „semmi nem fontosabb annál, mint, hogy saját keresztény hitünkben megerősödjünk.” Hangsúlyozta: „2017-ben cél, hogy ne szabdaljuk tovább az anyaszentegyházat.”

Az ünnepi beszédeket követően került sor az elismerő címek átadására. A Somogy Megyei Közgyűlés azon személyek és kollektívák elismerésére, akik kiemelkedő tevékenységükkel a megye fejlődését szolgálták, illetve munkájukkal kimagasló érdemeket szereztek, elismeréseket alapított.

A megye legmagasabb elismeréseként „Pro Comitatu Somogy” Kitüntető Díjat és megyecímerrel díszített aranygyűrűt vehetett át:

  • Majthényi Szabolcs és Domokos András, a balatonföldvári Spartacus Vitorlás Egylet két vitorlázója.

Somogy Polgáraiért Díjban részesült:

  • dr. Andrásofszky Zsolt gyermekorvos, tüdőgyógyász (posztumusz),
  • Bogdán Imre János, Szenyér polgármestere,
  • Bozsoki-Sólyom János, balatonkiliti lelkipásztor,
  • Csanádi József siófoki nyugdíjas,
  • Gőbölös Attila kaposszerdahelyi keramikus,
  • Dr. Horváth László, a Simonfai Közös Önkormányzati Hivatal címzetes főjegyzője,
  • a balatonszentgyörgyi Margaréta Nyugdíjas Egyesület,
  • Meiszterics János marcali vállalkozó,
  • Mihályfalvi László, a kaposvári Táncsics Mihály Gimnázium címzetes, örökös igazgatója,
  • Nagy Zoltán nagybajomi röplabdaedző,
  • Ojtó Lajos kaposvári vállalkozó,
  • dr. Orbán Csaba, a Nagyatádi Kórház megbízott főigazgatója, a Csurgói Kistérségi Járóbeteg-szakellátó Központ ügyvezető igazgatója,
  • Podmaniczky János balatonföldvári borász,
  • Pucskó Zsolt, kisberényi hagyományőrző,
  • Reiz Tamás potonyi polgármester,
  • Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének Somogy Megyei Szervezete,
  • a barcsi SERES Gépipari és Kereskedelmi Kft. Kollektívája,
  • a somogyvári Somogy Megyei Óvoda, Általános Iskola, Szakiskola, Egységes Módszertani Intézmény, Kollégium dolgozói közössége
  • A Szent László Király Lovagrend.

Az ünnepi közgyűlést Bencze Ilona Jászai Mari-díjas Érdemes Művész, Kovács Mátyás versmondó, a Kaposvár Helyőrségi Zenekar és az Oberon Társulat előadása színesítette.

Délután az ünnepi közgyűlés résztvevői a csurgói Református Gimnázium Örökségünk-Somogyország Kincse címmel kitüntetett régi könyvtárába látogattak, ahol muzeális értékű kötetekkel ismerkedhettek meg.

Forrás:http://www.som-onkorm.hu