A tóhoz érkezők háromnegyede belföldi vendég volt, és az általuk eltöltött vendégéjszakák az összes balatoni vendégéjszaka 63 százalékát tették ki. A régió belföldi vendégforgalma március és november kivételével minden hónapban meghaladta a 2013-as adatokat. A külföldi forgalomról ez már nem mondható el: az elő- és az utóidényben, valamint a főszezonnak számító júliusban is kevesebb külföldi vendég érkezett, mint egy évvel korábban.
A vendégforgalom a közösségi szálláshelyeken és a kempingekben visszaesett, a többi szállástípusban viszont meghaladta a 2013. évit.
A szállodák külföldi forgalma csökkent ugyan, a belföldi viszont (különösen a gyógyszállodákban) 2013-hoz képest jóval kedvezőbben alakult, a panziók és az üdülőházak iránti kereslet pedig mind a hazai, mind a külföldi látogatók részéről nőtt.
A vendégéjszakák számát tekintve a balatoni települések közül továbbra is Hévízé az elsőség. A zalai fürdőváros kedvelt úti cél a határon túlról érkezők számára: a régió külföldi vendégkörének több mint a negyede (97 ezer ember) itt foglalt szállást. 2013-hoz képest azonban Hévíz kereskedelmi szálláshelyeit csaknem 18 ezerrel kevesebb látogató vette igénybe, így a vendégéjszakák száma erőteljesen, 66 ezerrel csökkent.
A régió további három, turisztikai szempontból meghatározó településén – Siófokon, Balatonfüreden és Zalakaroson – ezzel szemben kedvező évet zártak a kereskedelmi szálláshelyek, elsősorban növekvő belföldi vendégforgalmuknak köszönhetően - írja a KSH.
2014-ben a balatoni kereskedelmi szálláshelyek 357 ezer külföldi vendéget fogadtak, a régióban elöltött külföldi vendégéjszakák száma megközelítette az 1 millió 805 ezret. A külföldiek átlagosan 5 éjszakára foglaltak szobát. Németországból (több mint 91 ezren), Ausztriából (51 ezren) és Oroszországból (mintegy 36 ezren) érkeztek a legtöbben a Balatonhoz. Az orosz vendégek száma egytizedével csökkent, és a német, osztrák,
holland, olasz, dán vendéglétszám is elmaradt a 2013-astól. Ukrajnából 40 százalékkal kevesebb látogató (alig több mint 5 ezer fő) jött. Szlovákiából ezzel szemben 2, Csehországból 3, Lengyelországból 4 és félezerrel több vendéget regisztráltak a szálláshelyek, és ugyancsak emelkedett – közel 1600 fővel – a Kínából érkezők száma.
A tavalyi főszezonban a balatoni településeken 517 kereskedelmi szálláshely tartott nyitva, amelyek együttesen 120 500 férőhelyet kínáltak a látogatóknak. A balatoni vendégforgalom mintegy 70 százaléka a 188 működő szállodához kötődött. A balatoni szálláshelyek 2014-ben átlagosan 45, ezen belül a szállodák 49 százalékos szoba-kihasználtsággal működtek.