Aláírták a balatonboglári nemzetközi képzési és kutatási kézilabdaközpont létrehozására vonatkozó megállapodást szerdán Budapesten.
A dokumentumot Mocsai Lajos, a Testnevelési Egyetem (TE) rektora, Frantisek Taborsky, a Nemzetközi Kézilabda Szövetség (IHF) végrehajtó bizottságának tagja, valamint Mocsai Tamás, a Nemzeti Kézilabda Akadémia (NEKA) ügyvezetője látta el kézjegyével a TE dísztermében.
Szabó Tünde, az Emberi Erőforrások Minisztériuma sportért felelős államtitkára egyedülállónak és példaértékűnek nevezte az együttműködést, amelynek célja - megfogalmazása szerint - a sportág népszerűsítése a fiatal generációk számára, valamint szakmai képzések nyújtása, és a TE sportági kutatásainak elősegítése. Az elméleti képzések megszervezéséért a TE, a gyakorlati képzések lebonyolításáért a NEKA lesz felelős.
Az együttműködés nem csak edzőmérkőzésekre, kézilabdatornák szervezésére teremti meg a kereteket, de nemzetközi szimpóziumok szervezésére, szakmai képzésekre is az utánpótlásedzők számára, így is segítve a fiatal tehetségeket támogató, akár nemzetközi koncepciók kidolgozását"
mondta.
Hozzátette, a megállapodással a TE képzési palettája a tapasztalatokat, igényeket figyelembe véve hosszú távon tovább bővülhet a szakemberképzés és a kutatás területén.
Szabó Tünde ismertette, hogy 2014 óta megközelítőleg négymilliárd forintos fejlesztés történt a NEKA-n, amelynek keretében sportlétesítményeket fejlesztettek, új sportcsarnokot építettek, illetve felújították a tornatermet és az uszodát. Emlékeztetett rá, hogy a társasági adókedvezmény-rendszer (TAO) hatására a sportágban az igazolt sportolok száma megduplázódott, és több mint 65 új létesítményt adtak át a kézilabda számára országszerte.
Az IHF négy képzési központja közül az első létesül Balatonbogláron. Dietrich Späte, az IHF módszertani és edzőbizottságának elnöke közölte, céljuk, hogy minden kontinensen létesüljön legalább egy centrum. Az ázsiai Pekingben vagy Sanghajban, az afrikai Kairóban, az amerikai pedig az Egyesült Államokban jön majd létre.
Mocsai Lajos közölte, az IHF illetékesei tapasztalták, hogy a TE fejlesztése jó ütemben zajlik, a NEKA szakmai háttere és létesítményei pedig kiválóan működnek. Megfogalmazása szerint a szakmai központ létesítésének célja a kézilabda képzésének, oktatás-módszertanának közös együttműködésbe való összekapcsolása és fejlesztése, a közös munkát pedig ő irányítja majd vezetőként.
Mocsai Tamás, a NEKA ügyvezetője elmondta, az akadémia öt évvel ezelőtti megalakulása óta minden esztendőben sikerült elérniük egy-egy mérföldkövet, vagyis az irány, az eredmények azt mutatják, hogy jó úton járnak.
Az IHF-fel való együttműködés nagy kihívás, és egy további lehetőség, hogy segíthessük a sportágat, és a gyakorlati képzésnek, valamint a sportágfejlesztés helyszíne lehessen akadémiánk
hangsúlyozta.