A Balatonnál 4,3 százalékkal kevesebb vendégéjszakát regisztráltak a szálláshelyek

Szerző: dbhir.hu 2018. 09. 11. 18:48
Kategória: Hírek

    Júliusban 1,3 százalékkal nőtt a kereskedelmi szálláshelyek vendégéjszakában mért forgalma az egy évvel korábbihoz képest. A külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 3,8 százalékkal nőtt, a belföldi vendégek által eltöltötteké 0,6 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest - jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A külföldi vendégek száma 6,7 százalékkal emelkedett, megközelítette a 700 ezret, az általuk eltöltött éjszakák száma csaknem 2 milliót tett ki. A vendégéjszakák száma az üdülőházak kivételével mindegyik szállástípusban emelkedett.
    Minden második vendégéjszakát a Budapest-Közép-Dunavidék régióban töltötték a külföldiek, 5,5 százalékkal többet, mint az előző év azonos hónapjában. Az országos forgalom negyedét regisztráló Balatonnál lényegében nem változott a külföldi vendégéjszakák száma.
    A belföldi vendégek száma 2,6 százalékkal csökkent, csaknem 850 ezer volt, az általuk eltöltött éjszakák száma meghaladta a 2,5 milliót. Balatonnál 4,3 százalékkal kevesebb vendégéjszakát regisztráltak a szálláshelyek. A második legtöbb éjszakát Észak-Magyarországon töltötték el a belföldi vendégek, ahol 5,3 százalékos bővülést mértek a szálláshelyek.
    Az összes bruttó árbevétel folyó áron 2,3 százalékkal 58,809 milliárd forintra nőtt. Ezen belül a szállásdíjbevétel 1,0 százalékkal 37,527 milliárd forintra csökkent, a vendéglátás bevétele 32,1 százalékkal 12,422 milliárd forintra emelkedett, az egyéb szolgáltatások bevétele 13,1 százalékkal 8,859 milliárd forintra csökkent.
    A szállodák szobakihasználtsága 2,1 százalékponttal 72,5 százalékra nőtt. A szállodák egy szobára jutó teljes bevétele (TREVPAR) tavaly júliushoz képest 3,8 százalékkal, 25 ezer 848 forintra nőtt, ezen belül a szállásdíjbevétel (REVPAR) gyakorlatilag változatlanul 16 ezer 136 forint volt.
    Júliusban Széchenyi Pihenőkártyával a kártyatulajdonosok 3,3 százalékkal kevesebbet, 3,2 milliárd forintot fizettek a kereskedelmi szálláshelyeken.
    Az év első hét hónapjában a kereskedelmi szálláshelyek 4,3 százalékkal több, 17,465 millió vendégéjszakát regisztráltak. A külföldi vendégek 4,0, a belföldi vendégek 4,5 százalékkal több vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken.
    A Németországból érkezett turisták vendégéjszakáinak száma 3,2 százalékkal nőtt csak, de így is megközelítette az 1,2 milliót, míg Spanyolországból 17,1 százalékkal nőtt a forgalom, ami 247 ezer vendégéjszakát jelentett, Ukrajnából 42,0 százalékos növekedést jelentett a KSH, ami 207 ezer vendégéjszakát takar, de ennél Kínából is nagyobb volt a forgalom 226 ezres, 11,9 százalék éves növekedéssel. 
    A szállodák szobakihasználtsága 2,3 százalékponttal 59,6 százalékra emelkedett január-júliusban. A szállodák egy szobára jutó teljes bevétele (TREVPAR) tavalyi év azonos időszakához képest 8,2 százalékkal, 20 ezer 360 forintra nőtt, ezen belül a szállásdíjbevétel (REVPAR) 5,9 százalékkal, 11 ezer 895 forint volt. 
    A kereskedelmi szálláshelyek folyó áron összesen 8,5 százalékkal magasabb, 276,646 milliárd forint bruttó árbevételt értek el. Ezen belül a szállásdíjbevétel 6,5 százalékkal nőtt, és meghaladta a 162,477 milliárd forintot.
    Július 31-én 3447 kereskedelmi szálláshely csaknem 99 ezer szobával és 345 ezer férőhellyel várta a vendégeket. A szobák száma változatlan volt, a férőhelyek száma 2,0 százalékkal csökkent az előző év azonos időpontjához képest.


Júliusban a külföldi vendégéjszakák számának növekedése miatt erősödött a magyar szállodák iránti kereslet - közölte a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) az MTI-vel a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatairól kedden.

    Kiemelik: a budapesti szállodák a tavalyi  FINA Vizes Világbajnokság alatti rekordnak számító átlag szobaárakat nem tudták felülmúlni, így az összbevétel - a magasabb kereslet ellenére - elmaradt a tavaly júliusitól.
    A Balatoni régióban a magasabb átlagárakkal a tavalyinál - az esős, hideg időjárás miatt - alacsonyabb kereslet ellenére is nőtt az egy kiadható szobára jutó szobaárbevétel (Revpar) júliusban, és ezzel az összes bevétel is felülmúlta a tavaly júliusit. Ugyanakkor az első hét hónap összesített adatai alapján a bruttó átlagár a tavalyi szinten van, így nem volt jelentős szobaár-emelkedés a régióban - közölték.
    A szállodák összes árbevétele az év hetedik hónapjában országos szinten 2 százalékkal, Balatonon 8,4 százalékkal, a fővároson kívüli hotelekben 9,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, míg Budapesten 6,7 százalékkal elmaradt attól. Az év első hét hónapjában, 2017 hasonló időszakához viszonyítva, országos szinten 8 százalékkal nőtt a szállodák összbevétele, és így meghaladta a 245,2 milliárd forintot. 
    Az elemzés szerint a belföldi turizmus egyik pillérének számító SZÉP-kártya-felhasználás az első hét hónapban közel azonos volt a tavalyival, 10,1 milliárd forint, ami a magyar vendégek által fizetett szállásdíjbevétel 20,5 százalékát adta. Ezzel hozzájárult a magas munkaerőigényű, alapvetően 50 szoba alatti, és sok családnak megélhetést biztosító vidéki szállodák boldogulásához - írták.
    Nemzetközi összehasonlításban a magyarországi szállodák első hét havi teljesítménye kedvező volt, ezt mutatja, hogy az STR riport szerint a kelet-közép-európai régióban (Ausztria, Csehország, Magyarország, Szlovákia, Lengyelország) a magyarországi  szállodák Revpar mutatója (61,6 euró) a második legmagasabb volt Ausztria (71,7 euró) után és Csehország előtt (58,4 euró).
    A szállodaszövetség rámutat: fontos, jövőbe mutató lépés lesz a Magyar Turisztikai Ügynökség tervek szerint 2019-ben induló Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) kiépítése, amely a jövő nyári adatok elemzésekor már várhatóan lehetővé fogja tenni a vendégéjszakák alakulásának gyors, megbízható és valós idejű elemzését, szemben a mostani gyakorlattal, amikor két hónapos késéssel érkeznek összesített statisztikai adatok. Így alig néhány nap késéssel mérhetővé válik egy-egy sportesemény, kiemelt rendezvény  szálláspiacra gyakorolt valós hatása vagy az időjárás alakulásának a piaci keresletre gyakorolt hatása.
    A hétfőn kihirdetett Kisfaludy szálláshely-fejlesztési konstrukció nyertes pályázataival  2019 nyarára várhatóan jó néhány szálláshely megújul a Balaton környékén, Sopronban, a Fertő tó környékén, valamint a Tokaj, Felső-Tisza kiemelt turisztikai úti céljain  - írták.